Zamów do 12:00, a wyślemy tego samego dnia! (dni robocze) Darmowa dostawa od 200 zł
Instagram Facebook E-mail

Świeca sojowa czy parafinowa - która lepsza?

Świeca sojowa czy parafinowa - która lepsza?

Podczas wyboru świecy bardzo często pojawia się dylemat - parafinowa czy sojowa? Osoby nie zagłębiające się w ten temat, zazwyczaj wyboru dokują sugerując się ceną, wyglądem i zapachem. Właściwości poszczególnych wosków są nierzadko pomijane. Przedstawiamy, czym w rzeczywistości różnią się świece parafinowe od świec sojowych. Zatem świeca sojowa czy parafinowa - która lepsza?

Świeca sojowa - inspirowana naturą

Podstawowa różnica występująca pomiędzy tymi dwoma rodzajami świec wynika z zastosowanego wosku. Świece sojowe powstają przy wykorzystaniu wosku pochodzącego z utwardzonego oleju sojowego. W konsekwencji charakteryzują się biodegradowalnością, a także podczas procesu ich spalania nie są wydzielane substancje toksyczne. Świece sojowe są szczególnie rekomendowane w wykorzystaniu w otoczeniu dzieci, kobiet w ciąży czy zwierząt. Co więcej z powodzeniem mogą je palić w swoim domu astmatycy czy alergicy. Wosk sojowy topi się w o wiele niższej temperaturze niż parafina, dlatego proces spalania świecy przebiega o wiele dłużej. Jest nie tylko wydajniejsza, ale także o wiele bardziej bezpieczna, ponieważ wosk sojowy jest za chłodny, aby spowodować poparzenie. 

W odniesieniu do parafiny, wosk sojowy spala się od 30 do 50% czasu wolniej. W konsekwencji można o wiele dłużej cieszyć się zapachem i widokiem palącej się świecy. Jednocześnie, świece sojowe są bardzo bezpieczne dla środowiska. W procesie spalania nie są wytrącane szkodliwe substancje, w tym również CO2. 

Właściwości świec parafinowych

Parafina jest związkiem, stanowiącym pochodną ropy naftowej. Podczas spalania świecy parafinowej uwalnia się wiele niebezpiecznych związków, np. acetaldehyd, formaldehyd, toluen, benzen, akroleina. Nierzadko przebywając w otoczeniu palącej się świecy parafinowej można odczuwać ból głowy. Długotrwałe narażenie na dym pochodzący ze świecy parafinowej może powodować choroby układu oddechowej. W procesie produkcji świec parafinowych, bardzo często wykorzystywane są sztuczne barwniki, które po podgrzaniu stają się niebezpieczne dla zdrowia. Powszechnie w świecach parafinowych stosowany jest ołowiany rdzeń. Szczególnie często praktykowane jest to w przypadku świec importowanych z Chin. Ołów zaliczany jest do niebezpiecznych pierwiastków, ponieważ cechuje się tendencją do kumulowania się w organizmie człowieka. Podczas wyboru świecy parafinowej koniecznie należy sprawdzić, czy w jej składzie znajduje się szkodliwy ołów. 

Świece parafinowe powinny być palone na dużej przestrzeni lub przy zachowaniu regularnego wietrzenia pomieszczenia. Miłośnicy świec parafinowych mogą dostrzec ślady sadzy osadzającej się na meblach. Jeżeli posiadamy świecę parafinową nie trzeba jej od razu wyrzucać. Wystarczy odpalać je na krótką chwile, aby aromat mógł rozejść się po pokoju, a następnie ją zgasić. W ten sposób minimalizowane jest narażenie organizmu na szkodliwe substancje. 

Parafinowe świece bardzo szybko się wypalają, dlatego ich wybór jest zdecydowanie mniej korzystnym rozwiązaniem nie tylko pod kątem zdrowia organizmu, ale także ekonomicznym. Początkowo ich ceny mogą być niższe, jednak starczają na o wiele krócej. 

Świeca sojowa czy parafinowa - która lepsza?

Bezdyskusyjnie to świece sojowe wypadają o wiele lepiej w porównaniu do świec parafinowych. W ich składzie nie znajdują się jakiekolwiek szkodliwe dodatki. Za walory zapachowe w ich przypadku odpowiadają zastosowane naturalne olejki eteryczne lub esencje zapachowe. W trakcie spalania do otoczenia nie są wydzielane toksyczne substancje, dlatego mogą pozostawać odpalone przez bardzo długi czas. W przeciwieństwie do świec parafinowych, które mogą się palić wyłącznie przez krótki czas, aby nie rzutować na stan zdrowia domowników. W rezultacie miłośnicy relaksowania się przy odpalonej świecy mogą pozostawać niepocieszeni. 

Głównymi powodami, dlaczego wiele osób decyduje się na zakup świec parafinowych jest przede wszystkim niewiedza o ich szkodliwości jak i także o wiele niższa ceny. Świece sojowe tworzone są z droższych składników jak i również proces ich wytworzenia nie jest zaliczany do najtańszych. Choć z zasady są droższe, to rynku pojawiają się one w różnych rozmiarach, dlatego lepiej kupić mniejszą świecę sojową niż świecę parafinową w większym rozmiarze. W rzeczywistości może okazać się, że ich wydajność, pomimo różnych rozmiarów, będzie na tym samym poziomie. Świece sojowe są spalane w powolniejszym tempie, a konieczność częstego gaszenia świecy parafinowej sprawi, że nie będzie się ona wypalała równomiernie. 

 

Instagram @zolza.sklep

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl